Wyłudzenie na Blika
Tym razem próba oszustwa polega nie na przekazaniu kodu Blik złodziejom lecz miejsce ma sytuacja odwrotna. To złodzieje przekazują ofierze wygenerowany przez nich kod Blik. Sytuacja dość niecodzienna i na pewno nie będąca typowym wyłudzeniem „na blika”.
Oszukana osoba otrzymuje telefon, najczęściej złodzieje podszywają się pod obsługę banku, często policji, zdarza się również że są to różnego rodzaju instytucje lub organy ścigania. Złodzieje przekazują szczegółowe informacje na temat pojawiającego się zagrożenia dotyczącego posiadanych pieniędzy.
Inne próby przestępstw: Niebezpieczne linki przesyłane w wiadomościach
Przekonują klienta banku, że jedyną słuszną w tej sytuacji decyzją jest jak najszybsze przeniesienie środków na zabezpieczone konto. Oczywiście owe bezpieczne konto jest w posiadaniu oszustów. Przekonują ofiarę o dokonaniu wpłaty pieniędzy we wpłatomacie sami generują i wysyłają osobie oszukanej kod Blik, za pośrednictwem którego dostają dostęp do jego pieniędzy.
Bank wystosował informację ostrzegającą swoich klientów o zaistniałej sytuacji i namawia do bardzo dużej czujności w sprawach związanych z korzystaniem z wpłatomatów.
Nie ufaj ludziom, którzy twierdzą, że chcą Ci pomóc przenieść pieniądze w bezpieczne miejsce. Nie wpłacaj pieniędzy do bankomatu za pomocą kodu Blik, który podaje Ci ktoś inny – wtedy pieniądze zawsze trafiają na konto tej osoby.
Każdorazowo podczas korzystania z bankowości elektronicznej powinniśmy zachować czujność, sprawdzać wykonywane transakcje. Z całą pewnością natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom wszelkie próby wyłudzeń i oszustw.
Więcej o bezpieczeństwie: Fałszywe SMSy o przelewach BLIK